HAYAT BOYU ÖĞRENME PORTALI

Açık Öğretim Okulları


Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü çeşitli nedenlerle öğrenimlerini tamamlayamamış, eğitim hayatına yeniden yön vermek isteyen vatandaşlarımıza, Açık Öğretim Okulları aracılığıyla; ortaokul, lise ve mesleki eğitim öğretim imkânı sunmaktadır. Evde sınav hizmetiyle engelli vatandaşlarımızın da eğitime erişimi sağlanmaktadır.

Açık Öğretim Okulları ülke geneline yaklaşık 770 sınav merkezi ve 3500 irtibat bürosu ile hizmet vermektedir. Ayrıca, 18 ülkede 32 sınav merkezi ile yurt dışındaki vatandaşlarımıza da yarım kalan eğitimlerini tamamlama imkânı sunulmaktadır. Açık Öğretim Okulları

Açık Öğretim Lisesi (AÖL)

Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL)

Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO)

Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu (MTAO)

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi (AÖİHL)Kayıt ve Kayıt Yenileme


  Açık Öğretim Okullarına yılda iki kez yeni kayıt alınmakta, üç dönem kayıt yenileme işlemleri yapılmaktadır. Kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler kılavuzlarda belirtilen şartları sağlamaları halinde, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği bankalara giderek kayıt yaptıracağı okulun hesabına 30 TL* kayıt ücreti yatırırlar. Daha sonra Halk Eğitimi Merkezlerine gerekli belgelerini beyan ederek kayıtlarını yaptırabilirler. Kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler de aynı hesaplara, kimlik numaralarını bildirerek 30 TL ücret yatırırlar. Kayıt yenileme işlemi, sistem tarafından otomatik olarak yapılır. Kayıt yaptıran ve kayıt yenileyen öğrenciler derslerini kendileri seçerler. Ders seçimi yapmayan öğrencilerin derslerini ise sistem otomatik olarak atar.Açık Öğretim Okulları Online İşlemler


  Öğrenciler ders seçimleri, sınav sonuçlarına ulaşım gibi işlemleri internet ve mobil uygulama üzerinden yapabilmekte, mezuniyet ve öğrenci belgesi gibi birçok belgeyi e-Devlet üzerinden alabilmektedir.

  Gerekli duyurular, bilgilendirmeler yukarıda okullara ait web sayfaları üzerinden yapılmaktadır. Açık Öğretim Okulların iş ve işlemlerini tüm illerde Halk Eğitimi Merkezleri yürütmektedir. Açık Öğretim Okulları her dönem mezun vermektedir. Mezun olmaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, ilgili okul müdürlüğünde basılır, öğrencinin bulunduğu il veya ilçedeki Halk Eğitimi Merkezinden kimlik karşılığında öğrenciye teslim edilir. Öğrenciler, gerekli öğrenim materyallerini (kitaplarını) Halk Eğitimi Merkezlerinden ve aynı zamanda okulların internet sitelerinden temin edebilirler.